utylizacja paneli fotowoltaicznych

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – koszt i recykling

Inwestujemy w instalację fotowoltaiczną, mija 20-30 lat… i co dalej zrobić z naszymi panelami? Zastanawiają się zarówno prosumenci, jak i osoby planujące inwestycję w odnawialne źródła energii. Po tym okresie panele których sprawność spadnie wymienimy na nowe, lecz co powinniśmy zrobić ze „zużytymi” jednostkami? Ile może kosztować utylizacja paneli fotowoltaicznych? A może… ich żywot po 20-30 latach wcale się nie zakończy?! Obecna wiedza pozwala stwierdzić, że z wiekiem praca paneli nie kończy się z dnia na dzień, a po 25-30 latach jedynie obniża się ich sprawność. Producenci gwarantują, iż utrata sprawności po tym czasie nie przekroczy kilkunastu procent, natomiast kiedyś nastąpi moment gdy efektywność systemu przestanie być dla nas zadowalająca. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie ciągle przybywa instalacji fotowoltaicznych – czy ich utylizacja będzie stanowiła w przyszłości realny problem?

Utylizacja paneli fotowoltaicznych a recykling – jakie materiały jesteśmy w stanie odzyskać?

Większość elementów panelu fotowoltaicznego można poddać recyklingowi. Średnio 75% masy całego modułu stanowi szkło, a recykling szkła jest dobrze rozwiniętą branżą. Inne materiały, które łatwo poddają się recyklingowi to: rama aluminiowa, drut miedziany i elementy przyłączeniowe.

Recyklingowi możemy poddać także metale, z których zbudowany jest panel. Najcenniejszymi surowcami są srebro i miedź, które występują w niewielkich ilościach. Trudnością mogą być – o ile występują – toksyczne metale, takie jak ołów czy kadm oraz śladowe ilości pierwiastków jak: cyna, tellur, antymon, gal i ind.

W wyniku ograniczeń technologicznych nie jesteśmy w stanie odzyskać z modułów PV krzemu o  bardzo dużej czystości. Krzem klasy metalurgicznej, o czystości około 99%, kosztuje około 4 dolarów za kilogram. Z kolei krzem klasy fotowoltaicznej ma minimalną czystość 99,9999%, znaną jako „sześć dziewiątek” (lub czystość 6N), i kosztuje co najmniej osiem razy więcej. Obecnie krzem odzyskany z panelu ma czystość 98%, co jest dalekie od standardu 6N [1].

Omawiając utylizację/recykling paneli fotowoltaicznych nie należy zapominać o pozostałych elementach instalacji jak np. falowniki, elementy konstrukcyjne i magazyny energii. Falowniki nie tracą swojej sprawności przez lata, jak panele, ale jeśli ulegną uszkodzeniu mogą być poddawane recyklingowi wraz z innymi odpadami elektronicznymi. Elementy konstrukcyjne odkupi od nas punkt skupu złomu, zaś systemy magazynowania energii adekwatnie skup akumulatorów.

Rys. 1. Panele fotowoltaiczne w pojemniku na odpady [2].

Przebieg procesu utylizacji modułów fotowoltaicznych

W zależności od typu modułu i materiałów, z których został wykonany możemy wyróżnić wiele metod recyklingu. Niemniej, najczęściej proces ten przebiega w 3 krokach:

 1. Usunięcie ramy i skrzynki przyłączeniowej;
 2. Oddzielenie szkła i płytki krzemowej poprzez procesy termiczne, mechaniczne lub chemiczne;
 3. Oddzielenie i oczyszczenie ogniw krzemowych oraz metali (np. srebra, cyny, ołowiu, miedzi) za pomocą technik chemicznych i elektrycznych.

Recykling paneli słonecznych to nowa, szybko rozwijająca się branża. Naukowcy i inżynierowie z całego świata prowadzą badania mające na celu optymalizację i automatyzację procesu – odzyskanie z panelu jak największej ilości cennych materiałów, maksymalizując przy tym opłacalność procesu[3].

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych

Koszt utylizacji paneli słonecznych leży po stronie właściciela instalacji fotowoltaicznej. Ile wynosi?  Jak podaje jedno ze źródeł szacunkowy średni koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych wynosi 1,5 zł/kg. Należy uwzględnić przy tym koszty transportu oraz demontażu. W przypadku korzystania z usług firmy zewnętrznej transport będzie kosztował około 2,5 zł/km [4].

Ze względu na „młody wiek” instalacji PV w naszym kraju, utylizacja paneli fotowoltaicznych będzie stanowiła dla Polaków realny problem prawdopodobnie dopiero po 2040 roku. Do tego czasu zmianie mogą ulec zarówno metody recyklingu, jak i przepisy i regulacje nałożone zarówno przez państwo, jak i Unię Europejską.

Obecnie recykling paneli fotowoltaicznych to nisza, a klientów na takie usługi nie jest dużo. W przyszłości pojawi się wiele nowych firm specjalizujących się w tej branży. Ze względu na „niepewne jutro” rozsądnym wydaje się poczekać, aż rynek sam zareaguje na pojawiające się zapotrzebowanie.

 

Rys. 1. Panele fotowoltaiczne Bauer Solar z gwarancją producenta 30 lat!

utylizacja panelu fotowoltaicznego sunlink

Rys. 2. Panele fotowoltaiczne Sunlink z produktową gwarancją 25 lat i gwarancją na moc 30 lat!

Ponowne wykorzystanie paneli słonecznych

Może nadejdzie taki dzień, w którym zdecydujemy się wymienić nasze panele słoneczne. Nie dlatego, że są zepsute, tylko dlatego, że zauważymy znaczny spadek wydajności lub zmieni się nasze zapotrzebowanie na prąd. Takie panele nie powinny trafić na wysypisko ani do utylizacji. Można je odsprzedać, ponownie wykorzystać lub poddać procesowi renowacji. Nie możemy podłączyć modułów po renowacji do sieci elektrycznej, ale mogą przysłużyć się do ładowania magazynu energii. Niemniej, istnieje wiele innych, korzystnych sposobów ponownego wykorzystania paneli słonecznych jak stacje ładowania samochodów elektrycznych lub rowerów.

Korzyści wynikające z utylizacji/recyklingu modułów fotowoltaicznych

Wiemy już, że panele słoneczne mogą być poddawane recyklingowi i jak ten proces przebiega. Pojawia się pytanie – jakie inne korzyści przyniesie to gospodarce? Pierwszym krokiem do zarządzania utylizacją/recyklingiem dużych ilości modułów fotowoltaicznych będzie stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Nowa infrastruktura niesie za sobą nowe możliwości.

Recykling fotowoltaiki nie tylko stworzy więcej „zielonych” miejsc pracy, ale także szacuje się, że przyniesie około kilkadziesiąt miliardów złotych wartości możliwej do odzyskania do 2050 roku [5]. Ten napływ umożliwi wyprodukowanie 2 miliardów nowych paneli bez konieczności inwestowania w surowce, co przekłada się na około 630 GW zielonej energii!

Na poniższej interaktywnej mapie można sprawdzić, które kraje produkują najwięcej „odpadów” z paneli słonecznych:

Dzięki licznym dofinansowaniom, a także zmieniającym się cenom energii elektrycznej korzystanie z energii odnawialnej staje się coraz bardziej opłacalne, skutkiem czego coraz więcej gospodarstw domowych i firm decyduje się na inwestycję w źródła odnawialne, a w szczególności w instalacje fotowoltaiczne. W przyszłości przełoży się to na rosnące zapotrzebowanie w sektorze recyklingu paneli słonecznych.

 

Źródła:

[1] https://cen.acs.org/environment/recycling/Solar-panels-face-recycling-challenge-photovoltaic-waste/100/i18

[2] https://www.brewa.pl/media/strefa%20wiedzy/utylizacja%20paneli/slide-recycling-1024×379.jpg

[3] https://www.epa.gov/hw/solar-panel-recycling

[4] https://kobo-energy.pl/ile-kosztuje-utylizacja-paneli-fotowoltaicznych/

[5] https://www.greenmatch.co.uk/blog/2017/10/the-opportunities-of-solar-panel-recycling

 

Jak myć panele fotowoltaiczne – sprawdzone sposoby na mycie paneli

Czy należy myć panele fotowoltaiczne? Dlaczego warto? Jak można to robić bezpiecznie? W niniejszym artykule omówimy sposoby na mycie paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne produkują energię ze słońca. Do wydajnej pracy niezbędna jest czysta powierzchnia panelu. Nagromadzony kurz i brud na panelach słonecznych może powodować straty energii od 7 do nawet 50%. Jak więc należy usunąć zabrudzenia z modułów fotowoltaicznych?

Jak ograniczyć osiadanie kurzu na panelach fotowoltaicznych?

Moduły montowane na stromych dachach, ok. 35-45 stopni, brudzą się znacznie mniej niż moduły montowane pod małym kątem.

brudne panele fotowoltaiczne

Warto zainwestować w moduły bezramkowe DAH Solar. Dzięki technologii Full Screen ograniczającej sedymentacje kurzu i innych zanieczyszczeń wydajność modułu jest do 15% większa niż w przypadku modułów tradycyjnych.

Korzyści wynikających z budowy bezramkowej jest wiele, opisane są tutaj: https://evolive.pl/produkt/modul-pv-dah-solar-dhm-60×10-fs-450w/

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Co zrobić kiedy nie mamy modułów Full Screen? Deszcz obmywa moduły z kurzu, nie jest to jednak wystarczające. Zabrudzenia gromadzą się wokół ramy modułu i obniżają ich wydajność. Istnieją sposoby na czyszczenie paneli słonecznych. Są to metody wymagające ręcznego mycia, ale także zautomatyzowane technologie.

Roboty

Do czyszczenia modułów zainstalowanych w miejscach trudnodostępnych takich jak wiaty, szklarnie czy dachy szop używa się automatycznych i półautomatycznych robotów. Sprawdzają się one zwłaszcza przy dużych instalacjach w silnie zapylonym środowisku.

Ciekawym rozwiązaniem może pochwalić się firma Ecoppia, która wdraża do użytku roboty zasilane energią słoneczną. Autonomiczne roboty czyszczą moduły w nocy i używają do tego miękkiej mikrofibry, a także powietrza zamiast wody. Są to sprytne urządzenia zaprogramowane w taki sposób by czyściły również swoje własne moduły fotowoltaiczne i ładowały się w czasie, kiedy nie są używane.

robot mycie panelu fotowoltaicznego

Szczotki i gąbki (bez mydła)

Firmy zajmujące się konserwacją instalacji fotowoltaicznych odkryły, że stosowanie wody zdemineralizowanej ze szczotką na kółkach lub zamontowaną na pojeździe pozwala im na czyszczenie paneli bez użycia mydła, które pozostawiłoby osad nie tylko zaciemniający panele, ale także przyciągający brud.

Właściciele domów mogą myć swoje panele fotowoltaiczne ręcznie, używając do tego węża ogrodowego i miękkiej gąbki bez dodatku środków czyszczących.

 

Mycie ręczne

Mycie ręczne paneli PV to stary dobry sposób! Z pomocą mogą nam przyjść pewne przyrządy, które ułatwią czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych szczotek, które obracają się podczas usuwania brudu z panelu. Możemy użyć również szczotek wykorzystywanych do mycia szyb naszych samochodów. Ważne jest, by używać szczotek z miękkim włosiem, które nie porysują powierzchni paneli. Im więcej rys na powierzchni modułu tym łatwiej o zabrudzenia. Najlepszym i najbezpieczniejszym środkiem do mycia paneli fotowoltaicznych jest demineralizowana woda. Właśnie tak! Bez kosztownych środków czyszczących! Woda demineralizowana nie pozostawia smug i osadu z kamienia. Należy również pamiętać o odłączeniu instalacji od prądu podczas mycia. Czyszczenie instalacji gruntowych nie jest zwykle problematyczne, ponieważ moduły znajdują się w naszym zasięgu. W przypadku mycia instalacji na dachach należy zadbać o bezpieczeństwo. Nie zalecamy samodzielnego mycia instalacji znajdujących się na wysokości.

Czy to wszystkie metody?

Oczywiście, że nie! Roboty, bezwodne wibracje lub specjalne rozwiązania w zakresie powłok to i tak tylko kilka ze sposobów, o których nie wspomnieliśmy w artykule. Takie rozwiązania są często kosztowne i nadają się do dużych instalacji farmowych, które są poza zasięgiem osób posiadających niewielkie, przydomowe instalacje.

Jak ocenić, kiedy nadszedł czas na mycie paneli fotowoltaicznych?

Najskuteczniejszą metodą jest sprawdzenie czy nie mamy spadków wydajności systemu. Istnieją firmy pracujące nad sposobami wykorzystania zaawansowanej technologii do monitorowania stanu paneli słonecznych. Niemniej, oceny czystości paneli fotowoltaicznych możemy także dokonać niezwykle popularną metodą „na oko”.

Nie każdy wie, ale chłodne zimowe powietrze zatrzymuje brud bliżej ziemi. Tego problemu nie ma latem! Jaki z tego wniosek? Po zimie moduły będą zanieczyszczone, więc wiosną należy im się porządna kąpiel! Nie polecamy myć modułów latem, kiedy są gorące. W chłodne wiosenne, ale słoneczne dni moduły również się nagrzewają, nie są to jednak tak wysokie temperatury jak latem. Polecamy myć moduły rankiem lub wczesnym wieczorem.

brudny panel fotowoltaiczny

Źródła

https://ratedpower.com/blog/clean-solar-panels/

https://www.revoltenergy.eu/blog/mycie-paneli-fotowoltaicznych-jak-robic-to-bezpiecznie

Jak zmaksymalizować produkcję z instalacji PV? Moduły bifacjalne

Każdy, kto decyduję się na instalację fotowoltaiczną, chce otrzymać jak najwięcej energii elektrycznej z inwestycji. Łatwym sposobem na zwiększenie produkcji prądu jest wybór odpowiednich modułów fotowoltaicznych.

Moduły w technologii bifacjalnej to takie, które poza przednią, posiadają spodnią czynną część modułu, która to produkuje prąd ze światła odbitego. Produkcja ze spodniej części panelu nie wliczana jest do mocy nominalnej. W dodatku konstrukcja wykorzystuje dwie tafle szkła hartowanego (technologia Glass-Glass), dzięki czemu moduł gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co potwierdza Certyfikat TUV klasy A.

„To panele fotowoltaiczne dwustronnie aktywne, oparte na heterozłączu krzemowym o strukturze ogniwa p+-n-n+, wykonane z wewnętrznymi cienkimi warstwami amorficznego krzemu. W tej technologii więcej fotonów dociera do panelu, więc produkowana energia jest większa od uzyskiwanej z paneli tradycyjnych, jednostronnych, nawet o 30%”.

– podręcznik Fotowoltaika publikacja AGH 2021 r.

moduły bifacjalne (3) wkresy

W jaki sposób określić ile światła dana powierzchnia odbije?

Zdolność odbijania światła przez powierzchni określa współczynnik albedo. Im powierzchnia jest jaśniejsza tym lepiej odbija światło i więcej światła trafi do spodniej części modułu.

Rodzaj powierzchni Albedo [%]
Beton suchy 17-27
Łąka zielona 10-20
Trawa zielona 26
Śnieg świeży 75-95
Piasek biały 60
Pole uprawne 15-25

Moduły bifacjalne tylko na farmy?

Utarło się przekonanie, że panele fotowoltaiczne w technologii bifacialnej nadają się tylko na instalacje gruntowe. W praktyce spotyka się instalacje zamontowane też na dachach. Im jaśniejsze pokrycie dachu tym lepszy współczynnik albedo.

moduły bifacjalne (2) spod spodu

Przykład moduły bifaclajnego – Bauer Solar (BS-385-M6HBB-GG) 385 W:

Bauer 385W m6hbb panel solar

 

Jeszcze większe dofinansowanie fotowoltaiki!- Mój Prąd

Jest nowa pomoc w związku z trudną sytuacją gospodarczą powodowaną wysoką inflacją, ale przede wszystkim kryzysem energetycznym, który trwa w całej Europie.

Kwoty dofinansowania na fotowoltaikę zostaną podniesione!

Poziom dofinansowania zmieni się w dniu 15.12.2022 r., a wysokość dofinansowania wyniesie:

 • do mikroinstalacji fotowoltaicznych do 6 000 zł kosztów kwalifikowanych
 • do mikroinstalacji fotowoltaicznych z magazynem energii:
  a) do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 000 zł
  b) do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 000 zł

A co z tymi co złożyli wniosek wcześniej? Wnioski zostaną ponownie przeanalizowane i jeżeli przysługiwało będzie wyższe dofinansowanie, różnica zostanie wypłacona Wnioskującym. Nie ma potrzeby składania wniosku o wypłacenie wyższej kwoty, w sytuacji gdy otrzymał dofinansowanie.

Nabór wniosków  na dofinansowanie został przedłużony do 31.03.2023 r.!

 

Źródło:

https://mojprad.gov.pl/?fbclid=IwAR1Q4q-ZOhaJRc7fijZojxB8dH7bbF_oIjFLC-fh_zwMOZ7VWWev3yqtk0M

Tradycyjna dachówka – czy dachówka solarna?

Fotowoltaika to najpopularniejsze źródło energii odnawialnej, z którego skorzystać może każdy. Idąc ulicą mijamy instalacje fotowoltaiczne na dachach czy montowane na konstrukcjach naziemnych. A gdyby tak nie zauważać paneli fotowoltaicznych? Gdyby były obecne, ale nie widoczne na pierwszy rzut oka?

Dach, który wytwarza energię elektryczną?

Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej trafiamy na coraz więcej innowacyjnych pomysłów. Jednym z nich są dachówki solarne. Taki wynalazek na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od standardowej dachówki. Budowa tak małych paneli pozwala dopasować instalacje do połaci dachu, ani okna ani lukarny nie stanowią dla nich przeszkody.

dach solarny

Źródło: https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne/alpha-solar

Jaką moc ma dachówka solarna?

Dachówki solarne zyskują popularność, na rynku możemy znaleźć zarówno modele o mocy od 10 W do nawet 55 W. Producenci oferują gwarancję produktową od 8-10 lat w górę, często spotyka się ogniwa o gwarancji liniowej na poziomie 25 lat – to podobnie jak w przypadku tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Ktoś mógłby pomyśleć „O.K. Będę miał tą dachówkę solarną, ale ja chcę mieć czerwony dach, a nie taki ciemny, ponury.” Nie ma sprawy! Na rynku można znaleźć także dachówki solarne w czerwonym- ceglastym kolorze.

dachówka solarna czerwony ceglasty kolor

Źródło: https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne/alpha-solar

No dobra – ile to kosztuje?

Dachówki solarne nie są tak powszechnym rozwiązaniem jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. Oznacza to, że dachówki solarne to większy koszt niż tradycyjne pokrycie dachowa. Jeśli budujesz dom sprawdź, czy dodatkowy koszt związany z instalacją dachówek solarnych nie zrównoważy ceny ewentualnej przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Ceny zależą od producenta i różnie są podawane. Niektórzy producenci podają cenę za 1 m². Według jednego ze źródeł instalacja na dach o powierzchni 100 m² kosztowała by wraz z montażem między 120-140 tyś zł*, a podobna instalacja tradycyjna montowana na istniejącym dachu średnio kosztowała będzie połowę ceny.

* – Podane ceny nie stanowią oferty handlowej.

Podsumujmy – wady i zalety dachówki solarnej

Tradycyjnie zaczniemy od zalet. Są niewidoczne na pierwszy rzut oka, wyglądają estetycznie i nie wyróżniają się na tle innych dachów domów. Dostępne są różne kolory dachówki solarnej, dzięki czemu nie ograniczamy się do jedynie ciemnego dachu. No i najważniejsza zaleta – produkują energię elektryczną! Dzięki tej funkcji dach staje się użyteczny, bez konieczności montowania na nim instalacji fotowoltaicznej. Zmniejszamy rachunki za prąd, ładujemy nasze wymarzone elektryczne autko i jedziemy nim w świat praktycznie za darmo!

dachówka solarna dach solarny

Źródło: https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne

Przyszedł czas na wady. Po pierwsze dachówka solarna to rozwiązanie dla nowo wybudowanych domów, które można przystosować do tego rozwiązania. Jest możliwość wymiany całego pokrycia dachu na dachówkę solarną – jednak jest to kosztowne rozwiązanie i sprawdzi się u kogoś, kto i tak miał potrzebę wymiany całego pokrycia. Kolejna wada dotyczy także tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej – wytwarzanie energii jest wysokie wiosną latem i jesienią, zimą instalacja produkuje raczej symboliczne ilości prądu. W dodatku dachówka solarna montowana jest zamiast pokrycia dachu – to znaczy, że nie mamy wpływu na kąt jej położenia również względem kierunków świata- a to może być problematyczne na poziomie optymalizacji systemu.

 

 

Źródła:

https://www.fotton.pl/produkt/dachowka-solarna-fotton/

https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne

https://magazynfotowoltaika.pl/dachowka-solarna-modulem-fotowoltaicznym/?fbclid=IwAR1e6eyQXvTD_KyxkXKU1Xo548bj3tJfbvJgwRMtKQmypRHn_SDKe1ebisU

https://jakbudowac.pl/Dachowki-fotowoltaiczne-material-budowlany-ktory-wyprodukuje-darmowy-prad

 

falownik hypontech main photo

Falownik Hypontech – opinia eksperta

Firma Hypontech wyróżnia się na rynku dzięki wciąż rozwijającemu się portfolio falowników PV stringowych, magazynów energii, a także rozwiązaniom zarządzania energią. Ich produkty są przetestowane w środowiskach na całym świecie. Sprzedawane dzisiaj w ponad 50 krajach na 6 kontynentach. Falowniki Hypontech zaprojektowane zostały na podstawie najnowszych podzespołów elektronicznych renomowanych producentów, takich jak Fujitsu czy Texas Instruments, co dało możliwość nie tylko uproszczenia budowy i zmniejszenie masy urządzenia, ale przede wszystkim wpłynęło na wysoką niezawodność.

falownik hypontech opinie

 

Zalety inwerterów Hypontech:

 • Najnowocześniejsze podzespoły i oprogramowanie
 • Wysoka jakość – podstawowa gwarancja 12 lat
 • Stopień ochrony IP65 umożliwiający pracę na zewnątrz i w niesprzyjających warunkach pogodowych
 • Zgodność techniczna z VDE-AR-E 2100-712
 • Możliwość rozszerzenia falownika o funkcjonalność SMART ENERGY w celu optymalizacji autokonsumpcji
 • Maksymalna sprawność: 98,6%
 • Szeroki zakres napięć zasilania po stronie DC
 • Dwa niezależne wejścia MPPT po dwa łańcuchy na każde wejście
 • Dopuszczalne krótkotrwałe przeciążanie aż do 50% po stronie DC
 • Zakres temperatur otoczenia: od -25 do 60°C
 • Bardzo cicha praca – chłodzenie pasywne
 • Falownik wyposażony jest w zabezpieczenie przeciwko pracy wyspowej oraz ochronę przed odwróconą polaryzacją
 • Czytelny wyświetlacz LCD, możliwość zdalnej konfiguracji pracy oraz zdalnego zgłaszania usterek i zdalny serwis
 • Niska masa oraz poręczne wymiary pozwalają na szybki montaż falownika przez jedną osobę, za co szczególnie cenią je instalatorzy
Falownik Hypontech
Sprawdź falowniki firmy Hypontech w naszym sklepie – promocje na produkty!

Falownik Hypontech – opinie:

„Badania Evolive Technologies pokazały, że falownik Hypontech zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się na rynku falowników stringowych. W tym zakresie dane katalogowe nie zawsze przekładają się na rzeczywistą sprawność produkcji falowników. Hypontech pod tym względem otwiera czołówkę falowników w naszym rankingu.
Z niecierpliwością oczekujemy wersji HYBRYDOWEJ w Polsce.” – Krzysztof Tokarski, wiceprezes ds. technicznych.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej lub podzielić się swoją opinią odnośnie falownika Hypontech? Skontaktuj się z nami!

dah solar panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne Dah Solar dostępne w Polsce

DAH Solar (Anhui Daheng Energy Technology Co, LTD) jest światowym liderem specjalizującym się w produkcji paneli fotowoltaicznych. Założona w 2009 roku firma eksportuje swoje towary do ponad 100 krajów.

DAH Solar to nowoczesny park maszynowy i najwyższa jakość produktów

DAH Solar zawsze na pierwszym miejscu stawia na jakość. Producent pracuje na najbardziej zaawansowanym i nowoczesnym parku maszynowym na świecie. W pełni automatyczna linia produkcyjna spełnia międzynarodowe standardy (CEC, INMETRO, TUV, CE, FIDE, ISO9001, ISO14001, CQC, Leader oraz OHSAS18001), a w połączeniu z doskonałym systemem kontroli jakości dostarcza najwyższej klasy produkty. Dah Solar inwestuje w sam dział R&D ponad 41 milionów złotych rocznie. Firma posiada na swoim koncie ponad 30 patentów!

patent dah solar

Produkty Dah Solar dostępne w Polsce

Nasza firma jest dystrybutorem paneli fotowoltaicznych Dah Solar na terytorium Polski. Poniżej znajdziecie Państwo dostępne produkty:

DAH Solar 460W
DHM-54X10/FS(BW) 410 W DHM-60X10/FS 450 W DHM-60X10/FS(BW) 460 W

 

Artykuł o Dah Solar na portalu gwamwzielone.pl – zapraszamy do lektury!

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Jesteś zainteresowany rabatem na ilości hurtowe modułów Dah Solar?

Skontaktuj się z naszym zespołem:

Marcin Musiał 799 976 002
Wojciech Musiał 693 282 688
Krzysztof Tokarski 794 660 69

fotowoltaika na wodzie

Fotowoltaika na wodzie – pływające farmy fotowoltaiczne

Rozwój fotowoltaiki i świadomość na temat pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca skutkował ogromnym wzrostem popytu na takie instalacje. Nikogo już nie dziwią mijane w drodze na wakacje farmy fotowoltaiczne, kolejne instalacje na dachach domów, biur, fabryk. Coraz trudniej znaleźć miejsce dla dużych farm fotowoltaicznych na gruncie, a w niektórych częściach świata zbudowanie takiej instalacji jest niemożliwe. Dlaczego nie zbudować farmy na powierzchni morza lub oceanu?

Takie instalacje już istnieją! I są korzystne…

W standardowej instalacji montowanej na gruncie sprawność spada z powodu wysokiej temperatury powierzchni paneli. Naturalne chłodzenie od tafli wody instalacji pływających zwiększa sprawność układu nawet o 15%. W dodatku nad zbiornikami wodnymi unosi się znacznie mniej kurzu i pyłów, które mogłyby osiąść na panelach i wpłynąć negatywnie na ich wydajność. Sama instalacja zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna farma na gruncie.

Pływająca farma PV wpływa korzystnie także na środowisko wodne w ten sposób, że zmniejsza parowanie wody poprzez zacienianie zbiornika, dzięki czemu ogranicza rozkwit glonów. W dodatku łagodzi fale, które degradują linię brzegową. Czyli minimalizuje niekorzystny wpływ fal na wybrzeżu.

Fotowoltaika na wodzie – jak to możliwe?!

Panele fotowoltaiczne łączone są w duże konstrukcje tworzące farmy. W jaki sposób instalacja utrzymuje się na wodzie? Jest kilka możliwości.

System pontonowy składa się z wielu platform z tworzywa sztucznego, które łączy się ze sobą i tworzy w ten sposób konstrukcje pod pływającą instalację. System półzatopiony składa się z elastycznych paneli PV, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni wody za pomocą pływaków. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja faluje wraz z wodą. Na szczególną uwagę zasługują koncentratorowe systemy montażowe, które wyposażone są w dodatkowy element- zwierciadło odblaskowe. Taki system pozwala zwiększyć promieniowanie kierunkowe, a co za tym idzie wydajność instalacji. Ciekawe rozwiązanie tworzą elastyczne systemy heksagonalne, które tworzą wyspy, które można łączyć z kolejnymi konstrukcjami.

Każdy z systemów zapewnia całej instalacji odporność na warunki atmosferyczne, w tym wiatr, śnieg, deszcz czy grad.

Ogromna pływająca farma fotowoltaiczna w Singapurze

Singapur to niewielki kraj, który nie ma dostępu do naturalnych źródeł energii, jakimi są wiatr i woda. Większość energii elektrycznej, bo ok. 97% wytwarza się tam z gazu ziemnego. Niemniej jednak poczyniono działania mające na celu zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o połowę do 2030 roku. Realizacja „Zielonego Planu” jest możliwa, dzięki budowie farm fotowoltaicznych na wodach morskich. Do roku 2025 zaplanowano zwiększenie energii pobieranej ze słońca do 1,5 GW, a następnie do 2 GW do 2030 r. Powierzchnia uruchomionej w 2021 roku instalacji porównywalna jest do 45 boisk piłkarskich.

Źródło: https://www.prnewswire.com/news-releases/tam-gdzie-slonce-spotyka-sie-z-morzem-morska-plywajaca-farma-fotowoltaiczna-napedza-podroz-singapuru-ku-neutralnosci-weglowej-813624352.html

Źródło: https://energetyka24.com/oze/singapur-uruchamia-jednaz-najwiekszych-na-swiecie-plywajacych-farm-slonecznych

Panele fotowoltaiczne na wodzie w Polsce?

W województwie Kujawsko-Pomorskim firma z Torunia Arta Energy zrealizowała budowę instalacji o mocy 0,5 MW na zbiorniku powstałym po wydobyciu żwiru. Farma została wybudowana zimą na tafli lodu, gdy zbiornik był zamarznięty. Firma poinformowała o zrealizowaniu dwóch mniejszych projektów o mocy 50 kW każda.

Jednak liderem w budowach instalacji pływających w Polsce ma szanse zostać ZE PAK. Na zbiorniku wodnym Janiszew w gminie Brudzew ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 60MW. Zbiornik powstał po zalaniu jednego z wyrobisk Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Powierzchnia jaką zajmie instalacja ma wynosić 38 ha.

Brudzew fotowoltaika

Źródła: Prezentacja urzędu gminy Brudzew dotycząca rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Fot. UG Brudzew

Źródła:

https://growatt.pl/fotowoltaika-na-wodzie-czy-plywajace-panele-maja-przyszlosc/
https://budujemydom.pl/irbj/porady/95891-montowanie-paneli-fotowoltaicznych-na-zbiornikach-wodnych
https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/plywajaca-fotowoltaika-kiedy-slonce-spotyka-wode/
https://www.prnewswire.com/news-releases/tam-gdzie-slonce-spotyka-sie-z-morzem-morska-plywajaca-farma-fotowoltaiczna-napedza-podroz-singapuru-ku-neutralnosci-weglowej-813624352.html
https://swiatoze.pl/singapur-najwieksza-farma-fotowoltaiczna-na-morzu/
https://wysokienapiecie.pl/44401-polska-fotowoltaika-uczy-sie-plywac/

instalacje fotowoltaiczne dla rolników - fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika – zbędny luksus czy KONIECZNOŚĆ?

Koszt energii elektrycznej to duża część wszystkich wydatków związanych z  funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego. Przy obecnych wzrostach cen prądu osoby prowadzące gospodarstwa rolne zadają sobie pytanie: Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest zakup instalacji fotowoltaicznej.  Pokażemy Wam z z jakich programów wsparcia można skorzystać w tej sytuacji.

Agroenergia 2022

Program Agroenergia powstał w celu zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł w sektorze rolnym. Wniosek o dofinansowanie można złożyć do 31.12.2025 r., a ostatnie środki będą wypłacane do końca 2027 roku.

Program Agroenergia obejmuje osoby prowadzące gospodarstwo rolne, przy czym:

– są to osoby fizyczne lub prawne będące właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych

– powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha

– prowadzą osobiście gospodarstwo rolne przynajmniej od roku przed złożeniem wniosku

Na jak duże dofinansowanie możemy liczyć?

fotowoltaika dla rolnika dotacje

Dofinansowanie można oszacować zgodnie z powyższą tabelą. W dodatku, jeżeli inwestycja dotyczy budowy instalacji hybrydowej czyli połączenia dwóch lub więcej różnych żródeł wytwarzania energii, (np. fotowoltaiki z pompą ciepła lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła i fotowoltaiką) sprzężonej w jeden układ, dofinansowanie wylicza się zgodnie z tabelą, licząc osobno każde urządzenie oraz zyskuje się dodatkowo premię w wysokości 10 tyś zł. za cały układ.

Aby skorzystać z dofinansowania należy złożyć wniosek przed rozpoczęciem inwestycji, tzn. przed zamówieniem i zakupem sprzętu, również przed zawarciem umowy na montaż. Dofinansowanie wypłacane jest w formie zwrotu kosztów kwalifikowanych inwestycji, po jej zakończeniu, czyli przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. 

Szukasz instalacji fotowoltaicznej dla siebie?

Skorzystaj z darmowej porady – Fotowoltaika dla rolnika

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Ulga w podatku rolnym przysługuje osobom fizycznym i prawnym, a także jednostkom organizacyjnym odprowadzającym podatek rolny. Przyznawana jest, gdy osoby poniosły koszty związane z zakupem urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł. Nawet 25% kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiki można odliczać w podatku rolnym do 15 lat.

Decyzja o przyznanie ulgi inwestycyjnej przyznawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ulga przyznawana jest na terenie gminy, na której odbyła się budowa instalacji fotowoltaicznej. Skorzystać z ulgi w podatku rolnym można tylko wtedy, jeżeli inwestycja nie była finansowana lub współfinansowana z innego programu wsparcia, np. Agroenergia lub Mój Prąd.

EKO-KLIMAT woda, powietrze, ziemia na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego

Program umożliwia otrzymanie dofinansowania w formie oprocentowanej pożyczki, którą można otrzymać w dwóch wariantach, tj. z częściowym umorzeniem i bez umorzenia. Okres kwalifikowalności kosztów obejmuje wydatki poniesione w terminach od 01.05.20r. do 30.06.29r., przy czym zgłoszenia można składać do końca 2027r. Można ubiegać się o uznanie refundacji przy ustalaniu kwoty dofinansowania, jeżeli koszty zostały poniesione nie wcześniej niż rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wniosek należy złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Oprocentowanie pożyczki zależy od stopy redyskonta weksli, którą ustala Rada Polityki Pieniężnej i zależy od rodzaju pożyczki. Minimalna kwota pożyczki to 80 000 zł, a okres spłaty kończy się z upływem 15 lat.

Korzystanie z programu EKO-KLIMAT nie wyklucza udziału w innych programach pomocowych, np. Agroenergia.

Program Priorytetowy “OA – Ochrona Atmosfery” województwo Świętokrzyskie

Wsparcie, jakie oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, polega na pożyczce, której kwota może stanowić nawet 90% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Wysokość pożyczki jest ustalana biorąc pod uwagę efekty ekologiczne zadania i możliwości finansowe funduszu. Warunki spłaty pożyczki ustala się na podstawie analizy ekonomiczno-finansowej wnioskodawcy, przy czym minimalny okres zwrotu pożyczki to 4 lata, a maksymalny 20 lat.

fotowoltaika na dachu

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu

1. Jakim zadaniom musi sprostać mocowanie paneli fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych najczęściej montowane są na dachach domów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce na działce, ale również wiąże się z mniejszym kosztem instalacji, niż systemy montowane na gruncie.

Wszystkie elementy mocowania paneli fotowoltaicznych narażone są na niekorzystne działanie intensywnych zjawisk pogodowych. W związku z tym muszą być odporne na działanie obciążeń mechanicznych spowodowanych np. silnym wiatrem czy opadami, ale również uderzeniami gradu, a nawet drobnych kamyków. Instalacja musi też stawić czoło wszelkim zagrożeniom chemicznym w środowisku, np. mgle solnej czy kwaśnym deszczom. Wobec tego mocowania muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz promieniowanie UV. Głównym zadaniem systemu montażowego jest utrzymanie paneli fotowoltaicznych w stabilnej pozycji, uniemożliwiając uszkodzenie lub zerwanie paneli z dachu przez silny wiatr.

Instalacje fotowoltaiczne można zamontować na prawie każdym pokryciu dachu, a zmienny pozostaje jedynie stopień skomplikowania montażu. Różne pokrycia dachów wymagają różnych systemów mocowań. Inaczej wygląda montaż na dachu z blachodachówki, inaczej na dachu pokrytym dachówką ceramiczną, a jeszcze inaczej na dachu płaskim.

Po każdym montażu elementów bezpośrednio do poszycia dachu następuje montaż adapterów i szyn aluminiowych, do których przykręcamy panele fotowoltaiczne. Nie można pominąć poziomowania szyn, dzięki czemu instalacja będzie wyglądała na dachu estetycznie. Panel PV mocowany jest do stelaża za pomocą klem.

2. Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych

2.1. Mocowania paneli fotowoltaicznych dedykowane dla dachów skośnych

2.1.1. Blachodachówka

Najczęściej wybieranym pokryciem dachów w Polsce jest blachodachówka. Montaż instalacji na takim dachu możemy zrobić na dwa sposoby. W pierwszym z nich zaczynamy od nawiercenia otworów i wkręcania śrub dwugwintowych. Śruby dwugwintowe zawierają uszczelkę, która chroni dach przed przeciekaniem. Dobrą praktyką jest zastosowanie sylikonu w miejscach, gdzie uszczelka nie jest w stanie dobrze zabezpieczyć powierzchni dachu. Taki sylikon nie wchodzi w reakcję chemiczną z uszczelką i jest odporny na warunki pogodowe.

mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu z użyciem śrub dwugwintowych
śruba dwugwintowa

Sposób numer 2: mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym blachodachówką – montaż systemu z użyciem mostka.

montaż na dachu
mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu z użyciem mostka

2.1.2. Blacha na rąbek

Montaż instalacji fotowoltaicznej na pokryciu z blachy na rąbek jest dosyć łatwy. Bezpośrednio na rąbku (który może mieć kształt płaski lub okrągły) mocuje się zaciski za pomocą śrub. Następnie do zacisku mocuje się szynę, z użyciem śruby z łbem młoteczkowym i łącznika kontowego.

Przy takim sposobie montażu nie ma konieczności przewiercania poszycia dachu- jest to system bezinwazyjny, nie ma więc zagrożenia nieszczelności.

montaż na dachu blacha na rąbek
Mocowanie paneli fotowoltaicznych blacha na rąbek

2.1.3. Blacha trapezowa

Blacha trapezowa z punktu widzenia paneli fotowoltaicznych niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki budowie, która umożliwia cyrkulację powietrza pod panelami, ale także wgłębieniami spływa woda deszczowa, nie powodując zalegania wody na powierzchni dachu.

Montowanie mocowań zawsze odbywa się do wypukłej części dachu. Rozróżniamy dwie metody mocowania. Pierwsza metoda polega na bezpośrednim zamontowaniu uchwytu regulowanego do blachy specjalnymi wkrętami. Innym sposobem jest zamontowanie specjalnych mostków, które zamocowane będą wkrętami.

montaż na dachu z blachy trapezowej
mocowanie paneli fotowoltaicznych uchwyt regulowany
montaż z użyciem mostka trapezowego

2.1.4. Dachówka ceramiczna

Montaż instalacji na pokryciu z dachówki ceramicznej wymaga przesunięcia lub całkowitego zdemontowania pojedynczych dachówek. W to miejsce mocujemy uchwyty dachówkowe, które montowane są do krokwi. Następnie należy brakujące dachówki podpiłować tak, by szczelnie nachodziły na wystający uchwyt.

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu dachówka ceramiczna
Mocowanie paneli fotowoltaicznych dachówka ceramiczna

2.1.5. Karpiówka

Montaż instalacji na poszyciu z karpiówki odbywa się podobnie jak przy dachówce ceramicznej. W miejscach montażu należy zdemontować dachówkę i w to miejsce zamocować uchwyty, które przykręcone muszą być do krokwi. Montaż zdjętych dachówek musi odbyć się ze starannością, by równo przylegały.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu karpiówka
montaż na dachu z karpiówki

2.1.6. Dachówka bitumiczna

Przy dachówce bitumicznej (gont bitumiczny) podstawą mocowania są uchwyty montażowe, które montuje się po zdjęciu poszycia do deskowania lub (bez konieczności demontażu) bezpośrednio przez poszycie. Różnice w sposobach montażu zależą od producenta mocowania.

montaż z użyciem uchwytu typu l
 

2.2. Mocowania paneli fotowoltaicznych dedykowane dla dachów płaskich

Montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich wymaga specjalnej konstrukcji, która pozwoli ustawić moduły pod odpowiednim kątem. Optymalnym kąt nachylenia, czyli taki, który powoduje zadowalającą produkcję energii elektrycznej, wynosi około 30-40 stopni. Takie usadowienie modułów powoduje, że są one bardziej podatne na warunki pogodowe, szczególnie silny wiatr, który ma przestrzeń do poderwania instalacji z dachu. Odpowiedni montaż z zastosowaniem wysokiej jakości mocowań pozwoli zabezpieczyć instalacje przed takim zagrożeniem.

2.2.1. Mocowane do konstrukcji dachu (inwazyjne)

Stelaż na którym montuje się panele PV jest w kształcie trójkąta prostokątnego. Dolne ramie trójkąta, które stoi bezpośrednio na dachu, montuje się do powierzchni dachu za pomocą śrub, wkrętów lub szpilek. Takie rozwiązanie pozwala dobrać dowolny optymalny kąt nachylenia paneli PV, a co za tym idzie zwiększyć wydajność instalacji. Dużej staranności wymaga doszczelnienie miejsc, w których struktura dachu została naruszona.

Taka konstrukcja montażowa sprzyja instalacji paneli bifacialnych, czyli dwustrunnych, których jedna powierzchnia pochłania promieniowanie bezpośrednie, a powierzchnia tylna promieniowanie odbite. Dzięki zastosowaniu paneli bifacialnych możemy zwiększyć roczny zysk energii elektrycznej nawet o 30%! Przy panelach bifacjalnych nie montuje się przesłony tylnej chroniącej panele przed działaniem wiatrów podrywających.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu inwazyjne
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu k-17

Montaż z użyciem szyn wzdłużnych i poprzecznych stosowany na dachy kryte płytą warstwową.

mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu z użyciem szyn wydłużnych
mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu z użyciem szyn poprzecznych

2.2.2. Systemy dociążane-balastowe (nieinwazyjne)

Systemy dociążane posiadają dwie znaczące zalety. Po pierwsze są łatwiejsze w montażu. Po drugie ograniczają ryzyko uszkodzenia powierzchni dachu. Ograniczeniem w montażu takiej konstrukcji jest nośność dachu, ponieważ takie konstrukcje wymagają wytrzymałości średnio 56kg obciążenia na jeden moduł PV o wymiarach 1,65 x 0,99 m. Sama waga obciążenia zależy od wielu czynników np. od wietrzności, wysokości budynku czy kąta pochylenia modułów. Dodatkowo ważny jest współczynnik tarcia między pokryciem dachu, a systemem montażowym.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu układ wschód zachód
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu układ na południe

Mocowanie paneli fotowoltaicznych – konstrukcja balastowa montowana na trójkątach.

dociążenie mocowań

2.2.3. Mocowanie paneli fotowoltaicznych – systemy samonośne (nieinwazyjne)

Systemy zgrzewane montuje się do membrany dachowej na płytach mocujących, które mają za zadanie rozłożyć obciążenie na powierzchni stopy. Podstawową przewagą tego rozwiązania jest montaż zgrzewany, który zapewnia przeniesienie sił podrywających konstrukcje. Taki typ montażu nie wymaga stosowania balastu ani wykonania przebicia pokrycia dachowego. Konstrukcja zgrzewana z płytami montażowymi na papę/membranę umożliwia osiągnięcie kąta pomiędzy 15 a 35 stopni. Poniżej zdjęcia – montaż paneli fotowoltaicznych na papie:

montaż paneli fotowoltaicznych na papie
Mocowanie paneli fotowoltaicznych na papie

Źródła

https://www.keno-energy.com/KENO%20KATALOG%20KONSTRUKCJI%202022.pdf
https://fotowolt24.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-na-blachodachowce/
https://pvstar.pl/Montaz-konstrukcji-blachodachowka-blog-pol-1176310592.html
https://enerad.pl/aktualnosci/mocowania-paneli-fotowoltaicznych-rodzaje-i-ich-przeznaczenie/
https://blog.valksolarsystems.com/pl/blog/systemy-montażu-instalacji-fotowoltaicznych-na-dachy-na-rąbek-stojący
https://www.ferrowings.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-do-blachy-trapezowej/
https://pvstar.pl/Dachowka-ceramiczna-montaz-paneli-fotowoltaicznych-blog-pol-1605460873.html
Instrukcja instalacji konstrukcji montażowej na dachach z pokryciem typu „karpiówka” dla modułów fotowoltaicznych. BELOS-PLP
https://promika-solar.pl/fotowoltaika-na-plaskim-dachu/
B. Szymański Instalacje Fotowoltaiczne, Wydanie VII, GLOBEnergia

Instalacja fotowoltaiczna jak wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna – jak wybrać?

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?

Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej chcemy dokonać właściwego wyboru.

Ruszamy do akcji zdobywania wiedzy, spędzając godziny w sieci, gdzie samodzielnie staramy się pozyskać jak najwięcej informacji (gdy nadejdzie ten dzień, i handlowiec stanie w naszych drzwiach, powinniśmy być gotowi, tak myśli większość z nas). Rankingi śnią nam się po nocach, a ilość kart katalogowych wywołuje zawroty głowy.

Tymczasem wystarczy wypełnić podczas rozmowy przygotowaną w tym celu tabelkę i uniknąć 99% procent przyszłych kłopotów.

Szukamy do skutku Firm, które na wszystkie pytania odpowiedzą pozytywnie, dopiero później decydować o wyborze może cena.

Pragnę uspokoić, są Firmy spełniające postawione kryteria (a nawet je przewyższają), zachowując przy tym spory rozsądek względem proponowanych cen. Wszystkie „wpadki” należy dokładnie rozważyć, im więcej negatywnych odpowiedzi tym gorsza i bardziej awaryjna może być nasza instalacja.

karta analizy ofert pdf – załącznik do pobrania

Spis treści

 • Instalacja fotowoltaiczna – jak wybrać?
 • Panele fotowoltaiczne – gwarancja produktowa
 • Panele fotowoltaiczne – gwarancja na moc
 • Panele fotowoltaiczne – informacje dodatkowe
 • Falownik – gwarancja podstawowa
 • Mikroinwerter – gwarancja podstawowa
 • Wyłącznik różnicowoprądowy
 • Zabezpieczenie nadprądowe
 • Rozłącznik izolacyjny
 • Ogranicznik przepięć AC T1T2 lub T2 w zależności od pokrycia dachu
 • Ogranicznik przepięć DC T1T2 lub T2 w zależności od pokrycia dachu
 • Czy Firma pobiera zaliczkę przed rozpoczęciem prac?
 • Czy Firma pobiera zaliczkę przed rozpoczęciem montażu ?
 • Czy Firma przejmuje gwarancję producentów (Panele i Falowniki)?
 • W jakim czasie Firma podejmie jakiekolwiek działanie w przypadku usterki/awarii?
 • Czy oferta zawierała wszystkie niezbędne załączniki – karty techniczne paneli, falownika, tekst umowy? 

Panele fotowoltaiczne – gwarancja produktowa

Ważniejsza od gwarancji na moc.

Określa czas odpowiedzialności producenta za ewentualne wady fizyczne produktu, które mogą zakłócać lub po prostu zamienić nasz panel w bezużyteczną taflę. Najlepiej, aby gwarancja produktowa była udzielana na ten sam czas co gwarancja na moc.

Często gwarancja produktowa oferowana jest w okresach 10,12-letnich. 15-letnia gwarancja na produkt to już zdaniem wielu handlowców dobry wynik. Naszym zdaniem dobry wyrób to taki, który ma co najmniej 20-letnią gwarancję na produkt.

Panele fotowoltaiczne – gwarancja na moc

Nazywana też gwarancją liniową, na wydajność.

Ogniwa z czasem tracą swoją sprawność. Można ogólnie założyć, że utrata mocy sięga od 0,5% do niecałego 1% rocznie.

Po 20-25 latach nasz panel będzie wykazywał sprawność na poziomie około 80%. Są producenci którzy podają sprawność po 25 latach na poziomie 85% i wyższej.

Są też tacy, którzy deklarują 85% wydajność na panelu po 25 latach, ale na sam produkt dają 10 lat gwarancji…

O ile wada fizyczna jest łatwa do zidentyfikowania (pamiętamy: gwarancja na produkt jest ważniejsza), o tyle udowodnić że moc jednak jest słabsza od deklarowanej będzie bardzo trudno.

Naszym zdaniem: gwarancja na wydajność to minimum 25 lat.

Panele fotowoltaiczne – informacje dodatkowe

Wybór paneli sprawia najwięcej kłopotów, warto aby kilka kwestii zostało wyjaśnionych. Panele wykonane w technologii szkło/szkło są najbezpieczniejsze, ponieważ są niepalne (nie posiadają na tylnej części folii, jak inne modele).

Są nieco droższe od pozostałych, ale warto rozważyć bardzo poważnie ich zakup.

Ogniwo cięte na pół (half-cut) daje bardzo dobre rezultaty, nie przegrzewa się tak jak standardowe, dodatkowo jest trwalsze i bardziej wytrzymałe.

Panel o mniejszych wymiarach jest lepszy od panelu o wymiarach większych. Duży panel będzie bardziej narażony na nacisk niż mniejszy, producenci wprowadzają większe rozmiary tnąc koszty. O ile na farmach duży panel to oczywiste rozwiązanie, na domowej instalacji raczej to nieporozumienie.

Na ciemnym dachu panel w ciemnej ramie 🙂

Estetyka to klucz do zadowolenia. W naszym domu ma być przecież ładnie. Dopytać o kolor.

Falownik – gwarancja podstawowa

Serce systemu (o ile nie zastosujemy Mikroinwerterów).

Falownik jest urządzeniem, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC) na przemienny (AC), czyli ten, który mamy w gniazdkach.

Standardem rynkowym wydaje się obecnie co najmniej 10-letnia gwarancja.

Bardzo dobry i ceniony przez niektórych Klientów jest Fronius. Niestety producent z Austrii daje tylko 5-letnią gwarancję którą można przedłużyć do lat 7.  Naszym zdaniem to za mało.

W wielu przypadkach możemy odpłatnie przedłużyć gwarancję nawet do 20 lat, koniecznie dopytać o cenę przedłużenia i warunki jakie muszą być spełnione (np. do kiedy mogę się zdecydować na przedłużenie gwarancji).

Serwis musi być zapewniony w Polsce, koniecznie dopytać o procedury serwisowe.

Mikroinwerter – gwarancja podstawowa

W tej technologii prąd przemienny (AC) płynie bezpośrednio z dachu.

Ryzyko powstania pożaru praktycznie nie istnieje.

Bezdyskusyjnym liderem na świecie jest amerykański Enphase, z 25-letnią gwarancją.

W Polsce bardzo popularny jest chiński Hoymiles z 12-letnią podstawową gwarancją (ale z możliwością jej przedłużenia do 25 lat).

To tańsza, ale również solidna propozycja.

Mikroinwertery doskonale sprawdzą się w miejscach gdzie występuje zróżnicowane zacienienie, kłopotliwa lokalizacja paneli. W przypadku gdy mamy dach bez zacienienia, pozostaje jedynie funkcja najwyższego bezpieczeństwa.

Możemy obserwować pracę każdego panelu z osobna, w przypadku usterki jednego z nich, od razu zaobserwujemy zamianę.

AKCEPTOWALNA GWARANCJA TO 25 LAT

Wyłącznik różnicowoprądowy

Bardzo ważne urządzenie przeciwporażeniowe. Jak sama nazwa wskazuje wykrywa różnicę pomiędzy prądem który do niego wpływa a tym, który z niego wypływa. Jeżeli wartości nie są równe, oznacza to awarię sieci – następuje rozłączenie obwodu.

Obowiązkowa składowa zabezpieczeń instalacji, mimo iż nie zawsze jest zalecana. Jeżeli osoba oferująca nam rozwiązanie nie będzie w stanie wyjaśnić działania wyłącznika różnicowo-prądowego, oznaczać to może, że Firma którą reprezentuje handlowiec nie dba o właściwe o jego przygotowanie merytoryczne. Może też być gorzej, czyli wyłącznika nie będzie w naszym zestawie.

Należy zapamiętać : wyłącznik różnicowoprądowy ma być!

Zabezpieczenie nadprądowe

Czyli ochrona przed skutkami zwarć oraz przeciążeń (wyłącznik nadprądowy to między innymi popularny „korek” lub „bezpiecznik”).

Jest to przede wszystkim ochrona naszego falownika. W przypadku zwarcia uratuje drogie urządzenie, zatem stanowi niezbędną składową naszej instalacji. Posiada komorę gaszenia łuku elektrycznego.

Naszym zdaniem po prostu musi być i kropka.

Rozłącznik izolacyjny

Kolejna dziwna nazwa. Działanie rozłącznika jest proste, daje on możliwość całkowitego wyłączenia zasilania.

Często pomijany przez instalatorów.

Urządzenie nie zwiększa specjalnie bezpieczeństwa, ale daje możliwość odłączenia falownika (inwertera) od zasilania np. w przypadku pożaru.

Również musi być składową naszej instalacji.

Ogranicznik przepięć DC T1T2 lub T2 w zależności od pokrycia dachu

Bez wchodzenia w szczegóły, w zależności od tego czy dach posiada instalację odgromową czy też nie, należy zastosować odpowiedni ogranicznik przepięć.

Gdy fotowoltaika rozpoczynała swoją przygodę często wysokiej klasy urządzenia chronione były przez najtańsze ograniczniki. Dziś branża jest dobrze wyedukowana i raczej nie napotkamy w tym względzie niespodzianek.

Stosują wszyscy, zatem gdyby handlowiec nie wiedział o co chodzi, raczej nie polecam kolejnych kroków.

Czy Firma pobiera zaliczkę przed rozpoczęciem prac?

A czy malarz pokojowy lub elektryk bierze zaliczkę przed rozpoczęciem swoich prac?

Raczej nie, i niech tak pozostanie.

Kto poprawnie i solidnie wykonuje swoją pracę i co najważniejsze, nie ma żadnych kłopotów z płynnością finansową, może zaproponować Klientowi kompletną usługę bez wyciągania ręki po pieniądze na starcie.

Niech zapali się czerwona lampka, gdy usłyszymy o zaliczkach lub opłatach „za projekt”.

Płacimy po wykonanej pracy.

Czy Firma pobiera zaliczkę przed rozpoczęciem montażu ?

Często spotykana praktyka

Handlowiec informuje nas iż zgodnie z umową, należy wpłacić nawet 60%-80% wartości umowy w dniu złożenia u Klienta komponentów zestawu (głównie panele). Bo musi je zamówić i inne takie dziwne historie…

Zaraz zaraz, nie mam jeszcze niczego na dachu, a już muszę przekazać większą część zapłaty. W tej sytuacji, gdy instalacja zostanie źle wykonana nie mam żadnych możliwości skutecznej obrony.

Nie ma zgody

Płacimy po wykonanej pracy.

Czy Firma przejmuje gwarancję producentów (Panele i Falowniki)?

Bardzo ciekawe pytanie.

Kto będzie serwisował zamontowane urządzenia ?

Najlepiej, gdy będzie to Firma, która zakładała nam instalację.

Stosowny zapis w umówię o przejęciu gwarancji producenta jest bardzo rzadko spotykany, ale występuje.

Gdy oferent przedstawi nam zapis o przejęciu zobowiązań gwarancyjnych, będziemy mieli do czynienia z kimś wyjątkowym.

W jakim czasie Firma podejmie jakiekolwiek działanie w przypadku usterki/awarii?

Gdy zdarzy się awaria, jaka jest ścieżka postępowania i czy jest zapisana w umowie?

Kto sprawdzał w zapisach umowy ten punkt?

No właśnie.

Reakcja na usterkę powinna być zapewniona, serwisant nie musi od razu do nas przyjeżdżać.

Większość usterek dotyczy problemów Klientów z logowaniem, odświeżaniem aplikacji itp.

Gdy jednak zdarzy się poważniejsza przeszkoda serwis do 3 dni roboczych powinien stanąć w naszym progu 🙂

Czy oferta zawierała wszystkie niezbędne załączniki – karty techniczne paneli, falownika, tekst umowy?

Uff, nareszcie koniec 🙂

Gdy otrzymamy zadowalające odpowiedzi na wszystkie pytania, oraz zwrotnie po pierwszej wizycie handlowca otrzymamy na skrzynkę e-mail PEŁNY PAKIET INFORMACJI wraz z ofertą cenową, możemy usiąść wygodnie w fotelu i przemyśleć wybór.

Gdy mamy pytania, pytajmy. Gdy możemy wybierać, wybierajmy.

UMOWĘ SPEŁNIAJĄCĄ WSZYSTKIE WSPOMNIANE KRYTERIA MOŻEMY

PODPISAĆ BEZ WIĘKSZYCH OBAW.

NIECH WYGRA NAJLEPSZY 🙂