1460x616

Prosument Lokatorski – dofinansowanie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz TBS-ów

Spis treści

O PROGRAMIE „PROSUMENT LOKATORSKI”

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wprowadzenie programu, który ma zachęcić Polaków do korzystania z energii odnawialnej. Program o nazwie „Prosument Lokatorski” jest skierowany do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz TBS-ów. Oferuje on dopłaty do instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach wielolokalowych.

Dzięki temu programowi, podmioty te będą mogły odzyskać 100% energii przekazywanej do systemu energetycznego oraz otrzymać 50% dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych.

 

ZASADY

Podmiot zarządzający budynkiem wielolokalowym (np. wspólnota mieszkaniowa) będzie mógł zainwestować w większą instalację energii odnawialnej niż jest potrzebna dla części wspólnej budynku. Tylko ta część energii, która zostanie wykorzystana w części wspólnej budynku, będzie objęta autokonsumpcją. Cała nadmiarowa energia, która zostanie oddana do sieci, będzie rozliczana co miesiąc ze sprzedawcą energii według cen hurtowych. Kwota ta będzie wpływać na konto właściciela. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku, a oszczędności będą mogły zostać przeznaczone na modernizację, remont lub inne potrzeby. Podmiot zarządzający budynkiem będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczania energii (czyli jako prosument lokatorski), a wszystko zostanie udokumentowane uchwałą o budowie instalacji.

 

GRANT NA ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Program grantowy obejmuje koszty zakupu, montażu, budowy nowej instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Dofinansowanie będzie też obejmowało instalacje wspomagające, takie jak magazyny energii, pompy ciepła itp.

 

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKU

Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wprowadzimy-instytucje-prosumenta-lokatorskiego

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Ostatnio dodane w sklepie

Czytaj również

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *