dachówka fotowoltaiczna

Tradycyjna dachówka – czy dachówka fotowoltaiczna?

Spis treści

Fotowoltaika to najpopularniejsze źródło energii odnawialnej, z którego skorzystać może każdy. Idąc ulicą mijamy instalacje fotowoltaiczne na dachach czy montowane na konstrukcjach naziemnych. A gdyby tak nie zauważać paneli fotowoltaicznych? Gdyby były obecne, ale niewidoczne na pierwszy rzut oka?

Dachówka fotowoltaiczna to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej bez konieczności instalowania klasycznych paneli słonecznych na dachu. Wygląda jak zwykła dachówka, ale wewnątrz znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na prąd!

 

Dach, który wytwarza energię elektryczną?

Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej trafiamy na coraz więcej innowacyjnych pomysłów. Jednym z nich są dachówki fotowoltaiczne. Taki wynalazek na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od standardowej dachówki. Budowa tak małych paneli pozwala dopasować instalacje do połaci dachu, ani okna ani lukarny nie stanowią dla nich przeszkody.

dach solarny dachówka fotowoltaiczna

Źródło: https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne/alpha-solar

 

Jaką moc ma dachówka fotowoltaiczna?

Dachówki fotowoltaiczne zyskują popularność, na rynku możemy znaleźć zarówno modele o mocy od 10 W do nawet 55 W. Producenci oferują gwarancję produktową od 8-10 lat w górę, często spotyka się ogniwa o gwarancji liniowej na poziomie 25 lat – to podobnie jak w przypadku tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Ktoś mógłby pomyśleć „O.K. Będę miał tą dachówkę fotowoltaiczną, ale ja chcę mieć czerwony dach, a nie taki ciemny, ponury.” Nie ma sprawy! Na rynku można znaleźć także dachówki solarne w czerwonym- ceglastym kolorze.

dachówka solarna czerwony ceglasty kolor

Źródło: https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne/alpha-solar

 

No dobra – ile kosztuje dachówka fotowoltaiczna?

Dachówka fotowoltaiczna nie jest tak powszechnym rozwiązaniem jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. Oznacza to, że dachówki solarne to większy koszt niż tradycyjne pokrycie dachu. Jeśli budujesz dom sprawdź, czy dodatkowy koszt związany z instalacją dachówek fotowoltaicznych nie zrównoważy ceny ewentualnej przyszłej instalacji fotowoltaicznej. Ceny zależą od producenta i różnie są podawane. Niektórzy producenci podają cenę za 1 m². Według jednego ze źródeł instalacja na dach o powierzchni 100 m² kosztowała by wraz z montażem między 120-140 tyś zł*, a podobna instalacja tradycyjna montowana na istniejącym dachu średnio kosztowała będzie połowę ceny.

* – Podane ceny nie stanowią oferty handlowej.

 

Podsumujmy – wady i zalety dachówki solarnej

Tradycyjnie zaczniemy od zalet. Są niewidoczne na pierwszy rzut oka, wyglądają estetycznie i nie wyróżniają się na tle innych dachów domów. Dostępne są różne kolory dachówki solarnej, dzięki czemu nie ograniczamy się do jedynie ciemnego dachu. No i najważniejsza zaleta – produkują energię elektryczną! Dzięki tej funkcji dach staje się użyteczny, bez konieczności montowania na nim instalacji fotowoltaicznej. Zmniejszamy rachunki za prąd, ładujemy nasze wymarzone elektryczne autko i jedziemy nim w świat praktycznie za darmo!

dachówka solarna dach solarny dachówka fotowoltaiczna

Źródło: https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne

Przyszedł czas na wady. Po pierwsze dachówka fotowoltaiczna to rozwiązanie dla nowo wybudowanych domów, które można przystosować do tego rozwiązania. Jest możliwość wymiany całego pokrycia dachu na dachówkę solarną – jednak jest to kosztowne rozwiązanie i sprawdzi się u kogoś, kto i tak miał potrzebę wymiany całego pokrycia. Kolejna wada dotyczy także tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej – wytwarzanie energii jest wysokie wiosną latem i jesienią, zimą instalacja produkuje raczej symboliczne ilości prądu. W dodatku dachówka solarna montowana jest zamiast pokrycia dachu – to znaczy, że nie mamy wpływu na kąt jej położenia również względem kierunków świata- a to może być problematyczne na poziomie optymalizacji systemu.

 

 

Źródła:

https://www.fotton.pl/produkt/dachowka-solarna-fotton/

https://www.zamarat.pl/oferta/dachowki-edilians/fotowoltaiczne

https://magazynfotowoltaika.pl/dachowka-solarna-modulem-fotowoltaicznym/?fbclid=IwAR1e6eyQXvTD_KyxkXKU1Xo548bj3tJfbvJgwRMtKQmypRHn_SDKe1ebisU

https://jakbudowac.pl/Dachowki-fotowoltaiczne-material-budowlany-ktory-wyprodukuje-darmowy-prad

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Ostatnio dodane w sklepie

Czytaj również

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *