okładka bauer solar gwarancja na panele fotowoltaiczne 30 lat min

Panele fotowoltaiczne – 30 lat gwarancji produktowej i liniowej

Spis treści

Przy wyborze komponentów do instalacji fotowoltaicznej zwracamy uwagę na wiele czynników, które mają zapewnić wydajną pracę systemu przez wiele lat. Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze są gwarancje urządzeń, a wśród nich najważniejszego elementu systemu – modułów fotowoltaicznych.

 

Gwarancja na panele fotowoltaiczne

Wybierając moduły fotowoltaiczne spotykamy się z dwoma terminami określającymi różne typy gwarancji:

  • Gwarancja produktowa
  • Gwarancja wydajności – inaczej zwana liniową

 

Gwarancja produktowa paneli fotowoltaicznych

Gwarancja produktowa paneli fotowoltaicznych obejmuje jakość wykonania modułu, tzn. zapewnia, że szyba nie pęknie, moduł się nie rozwarstwi, rama nie zostanie uszkodzona lub pęknięta, a folia nie odklei się. Kiedy zgłaszamy wadę modułu, którą obejmuje gwarancja musimy liczyć się z wnikliwą analizą wykonania montażu paneli przeprowadzoną przez osobę weryfikującą zasadność reklamacji. Uszkodzenia mechaniczne lub usterki wynikające z nieprawidłowego montażu i użytkowania modułów nie zostaną uznane w procesie reklamacji.

 

Jak długa może być gwarancja produktowa? 12, 25, 30 lat?

Obecnie na rynku gwarancja produktowa na moduły fotowoltaiczne wynosi minimum 12 lat. Gwarancja produktowa jest wyrazem zaufania producenta do jakości i trwałości swoich paneli. Długoletnie zobowiązanie producenta świadczy o zaawansowanej technologii oraz starannej jakości produkcji paneli fotowoltaicznych.

Niektórzy producenci oferują o wiele dłuższe gwarancje produktowe. Wśród nich są panele Jolywood (np. modelJW-HD108N 420W), które mogą pochwalić się 25 -letnią gwarancją produktową.

Zdecydowanym leaderem wśród producentów paneli fotowoltaicznych wysokiej jakości jest firma Bauer Solartechnik GmbH. Moduły Bauer (np. model BS-400-108M10HBB-GG) posiadają najdłuższą gwarancję produktową na rynku wynoszącą aż 30 lat!

 

Gwarancja wydajności paneli fotowoltaicznych

Wybierając moduły fotowoltaiczne trzeba zwrócić uwagę na drugi typ gwarancji – gwarancję liniową na moc wyjściową. Moduły z każdym rokiem pracy tracą swoją wydajność. W pierwszym roku pracy moduł zmniejszyć wydajność nawet o 5%, a z każdym kolejnym rokiem o 0,5 – 1%.

Chociaż na rynku możemy znaleźć moduły z gwarancją liniową na poziomie 25 lat, zdecydowanie korzystniejszym wyborem jest wysokiej jakości panel z 30-letnią gwarancją liniową.

Długość gwarancji w latach to nie jedyny parametr na jaki trzeba zwrócić uwagę. Gwarancja liniowa określa zachowanie wydajności na konkretnym poziomie, np. 84,8 % po 25 latach lub 86 % po 30 latach pracy.

 

gwarancja na panele fotowoltaiczne 30 lat bauer solar
Rys. 1. Liniowa gwarancja na 30 lat – panele fotowoltaiczne Bauer Solar

 

gwarancja dah solar panele fotowoltaiczne 25 lat
Rys. 2. Gwarancja produktowa i liniowa na panele fotowoltaiczne DAH Solar

 

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która przy długoletniej pracy pozwala trwale zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Decydując się na komponenty wyższej jakości zapewniamy wydajną pracę instalacji przez wiele lat.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *