Pompy ciepła

Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię z otoczenia (np. powietrza, wody, gleby) do produkcji ciepła, które może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domów, biur oraz innych obiektów.

Pompy ciepła są dostępne w różnych typach, w tym powietrzno-wodnych, gruntowo-wodnych oraz wodno-wodnych. Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady i może być dobierany w zależności od warunków panujących w danym miejscu oraz potrzeb użytkownika.

Korzystanie z pompy ciepła jako źródła ciepła jest bardzo ekonomiczne, ponieważ zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne systemy grzewcze. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, ponieważ pompy nie wytwarzają emisji dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Postaw na komfort życia. Zapraszamy do kontaktu!

Jak działają pompy ciepła?​

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z dolnego źródła ciepła (gruntu, powietrza, itd.) za pomocą czynnika roboczego. By pompa działała odpowiednio niezbędne są 3 elementy: parownik (jednostka zewnętrzna), skraplacz (jednostka wewnętrzna) oraz czynnik chłodniczy.

pompa ciepŁa schemat 2
 1. Podstawową zasadą działania pompy ciepła jest wykorzystanie czynnika chłodniczego, który cyrkuluje w zamkniętym obiegu między dwoma wymiennikami ciepła: parownikiem i skraplaczem. Proces działania pompy ciepła zaczyna się od pobrania energii z odnawialnego źródła, takiego jak powietrze, woda lub gleba. Pracę tę wykonuje parownik poprzez wymuszenie przejścia czynnika ze stanu ciekłego do gazowego.
 1. Następnie sprężarka spręża ten gaz, co powoduje wzrost jego temperatury.
 1. W kolejnym etapie skraplacz oddaje ciepło z gazowego czynnika chłodniczego do układu ogrzewania, jednocześnie powodując powrót do stanu ciekłego.
 1. Zawór rozprężny obniża ciśnienie czynnika chłodniczego, co powoduje odparowanie i rozpoczęcie kolejnego cyklu.

Aby wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia domu, proces ten musi zostać odwrócony.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Monoblok

Jest to pompa ciepła przeznaczona do montażu na zewnątrz budynku, a do wnętrza budynku kierowana jest instalacja hydrauliczna. Taka pompa nie wymaga wygospodarowania miejsca wewnątrz budynku, natomiast wymaga zabezpieczenia przed zamarzaniem możliwym podczas zaniku prądu. Montaż takiej pompy jest o wiele prostszy. Monobloki sprawdzą się zarówno w nowo powstałych domach, jak i przy wymianie źródła ciepła w domach już istniejących.

 

Split

To najpopularniejszy rodzaj powietrznej pompy ciepła. Główną zaletą tego rozwiązania jest podział na dwie jednostki- zewnętrzna i wewnętrzną. Najgłośniejsze elementy instalacji (sprężarka i wentylator) znajdują się na zewnątrz budynku, blisko ściany. Nie zajmuje dużo miejsca, ok. 1 . Jednostka wewnętrza jest mniejsza. Ważną zaletą tego rozwiązania jest odporność na zamarzanie instalacji. Pompa ciepła typu split nadaje się do modernizowanych budynków i do nowo powstałych.

Instalacje pomp ciepła DAIKIN realizujemy we współpracy z naszym certyfikowanym partnerem Soltimus

soltimus logo energy 400 106

JAKIE POMPY CIEPŁA MONTUJEMY?​

daikin logo

Naszą główną pozycją wśród pomp ciepła są produkty marki Daikin. Są to najwyższej jakości pompy ciepła, które łączą innowacyjną technologię z ekologicznym podejściem do ogrzewania i chłodzenia domów oraz innych budynków. Marka Daikin jest bezkonkurencyjna na rynku pomp ciepła.

Wpływają na to następujące cechy:

 • Czas reakcji serwisowej 24 h od momentu zgłoszenia awarii;
 • Najwyższa wydajność – większa energooszczędność oznacza najlepszą klasę energetyczną;
 • Niższa emisja CO2, dzięki technologii Bluevolution;
 • Proste sterowanie i monitoring za pomocą intuicyjnej aplikacji;
 • Nowoczesny wygląd, który łatwo dopasowuje się do każdego miejsca;
 • Gwarantowany niewielki obszar zabudowy i łatwa instalacja
 • 5-letnia gwarancja producenta, z możliwością przedłużenia do 10 lat
daikin pompa ciepła

NASZE REALIZACJE POMP CIEPŁA

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła, jesteśmy tu by Ci pomóc.

Jakość i niezawodność

Używamy komponentów wysokiej jakości. Oferowane instalacje są dobrze i rzetelnie dobrane do potrzeb naszych Klientów.

Sprawdź nasze oferty

Współpracujemy

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *