fotowoltaika na wodzie

Fotowoltaika na wodzie – pływające farmy fotowoltaiczne

Spis treści

Rozwój fotowoltaiki i świadomość na temat pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca skutkował ogromnym wzrostem popytu na takie instalacje. Nikogo już nie dziwią mijane w drodze na wakacje farmy fotowoltaiczne, kolejne instalacje na dachach domów, biur, fabryk. Coraz trudniej znaleźć miejsce dla dużych farm fotowoltaicznych na gruncie, a w niektórych częściach świata zbudowanie takiej instalacji jest niemożliwe. Dlaczego nie zbudować pływającej farmy fotowoltaicznej na wodzie?

 

Pływające farmy fotowoltaiczne już istnieją! I są korzystne…

W standardowej instalacji montowanej na gruncie sprawność spada z powodu wysokiej temperatury powierzchni paneli. Naturalne chłodzenie od tafli wody pływających farm fotowoltaicznych zwiększa sprawność układu nawet o 15%. W dodatku nad zbiornikami wodnymi unosi się znacznie mniej kurzu i pyłów, które mogłyby osiąść na panelach i wpłynąć negatywnie na ich wydajność. Sama instalacja zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna farma na gruncie.

Pływająca farma fotowoltaiczna wpływa korzystnie także na środowisko wodne w ten sposób, że zmniejsza parowanie wody poprzez zacienianie zbiornika, dzięki czemu ogranicza rozkwit glonów. W dodatku łagodzi fale, które degradują linię brzegową. Czyli minimalizuje niekorzystny wpływ fal na wybrzeżu.

 

Fotowoltaika na wodzie – jak to możliwe?!

Panele fotowoltaiczne łączone są w duże konstrukcje tworzące farmy. W jaki sposób fotowoltaika utrzymuje się na wodzie? Jest kilka możliwości.

  • System pontonowy składa się z wielu platform z tworzywa sztucznego, które łączy się ze sobą i tworzy w ten sposób konstrukcje pod pływającą farmę fotowoltaiczną.
  • System półzatopiony składa się z elastycznych paneli PV, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni wody za pomocą pływaków. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja faluje wraz z wodą.
  • Na szczególną uwagę zasługują koncentratorowe systemy montażowe, które wyposażone są w dodatkowy element – zwierciadło odblaskowe. Taki system pozwala zwiększyć promieniowanie kierunkowe, a co za tym idzie wydajność instalacji.
  • Ciekawe rozwiązanie tworzą elastyczne systemy heksagonalne, które tworzą wyspy, które można łączyć z kolejnymi konstrukcjami.

Każdy z systemów zapewnia całej instalacji odporność na warunki atmosferyczne, w tym wiatr, śnieg, deszcz czy grad.

 

Ogromna pływająca farma fotowoltaiczna w Singapurze

Singapur to niewielki kraj, który nie ma dostępu do naturalnych źródeł energii, jakimi są wiatr i woda. Większość energii elektrycznej, bo ok. 97% wytwarza się tam z gazu ziemnego. Niemniej jednak poczyniono działania mające na celu zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o połowę do 2030 roku. Realizacja „Zielonego Planu” jest możliwa, dzięki budowie pływających farm fotowoltaicznych na wodach morskich. Do roku 2025 zaplanowano zwiększenie energii pobieranej ze słońca do 1,5 GW, a następnie do 2 GW do 2030 r. Powierzchnia uruchomionej w 2021 roku instalacji porównywalna jest do 45 boisk piłkarskich.

pływająca farma fotowoltaiczna w Singapurze

Źródło: https://www.prnewswire.com/news-releases/tam-gdzie-slonce-spotyka-sie-z-morzem-morska-plywajaca-farma-fotowoltaiczna-napedza-podroz-singapuru-ku-neutralnosci-weglowej-813624352.html

Fotowoltaika na wodzie, Singapur

Źródło: https://energetyka24.com/oze/singapur-uruchamia-jednaz-najwiekszych-na-swiecie-plywajacych-farm-slonecznych

 

Panele fotowoltaiczne na wodzie w Polsce?

W województwie Kujawsko-Pomorskim firma z Torunia Arta Energy zrealizowała budowę instalacji o mocy 0,5 MW na zbiorniku powstałym po wydobyciu żwiru. Farma została wybudowana zimą na tafli lodu, gdy zbiornik był zamarznięty. Firma poinformowała o zrealizowaniu dwóch mniejszych projektów o mocy 50 kW każda.

Jednak liderem w budowach pływających farm fotowoltaicznych w Polsce ma szanse zostać ZE PAK. Na zbiorniku wodnym Janiszew w gminie Brudzew ma powstać farma fotowoltaiczna na wodzie o mocy 60MW. Zbiornik powstał po zalaniu jednego z wyrobisk Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Powierzchnia jaką zajmie instalacja ma wynosić 38 ha.

Brudzew fotowoltaika pływająca farma

Źródła: Prezentacja urzędu gminy Brudzew dotycząca rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Fot. UG Brudzew

 

Źródła:

https://growatt.pl/fotowoltaika-na-wodzie-czy-plywajace-panele-maja-przyszlosc/
https://budujemydom.pl/irbj/porady/95891-montowanie-paneli-fotowoltaicznych-na-zbiornikach-wodnych
https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/plywajaca-fotowoltaika-kiedy-slonce-spotyka-wode/
https://www.prnewswire.com/news-releases/tam-gdzie-slonce-spotyka-sie-z-morzem-morska-plywajaca-farma-fotowoltaiczna-napedza-podroz-singapuru-ku-neutralnosci-weglowej-813624352.html
https://swiatoze.pl/singapur-najwieksza-farma-fotowoltaiczna-na-morzu/
https://wysokienapiecie.pl/44401-polska-fotowoltaika-uczy-sie-plywac/

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Ostatnio dodane w sklepie

Czytaj również

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *