Jak myć panele fotowoltaiczne – sprawdzone sposoby na mycie paneli

Spis treści

Czy należy myć panele fotowoltaiczne? Dlaczego warto? Jak można to robić bezpiecznie? W niniejszym artykule omówimy sposoby na mycie paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne produkują energię ze słońca. Do wydajnej pracy niezbędna jest czysta powierzchnia panelu. Nagromadzony kurz i brud na panelach słonecznych może powodować straty energii od 7 do nawet 50%. Jak więc należy usunąć zabrudzenia z modułów fotowoltaicznych?

 

Jak ograniczyć osiadanie kurzu na panelach fotowoltaicznych?

Moduły montowane na stromych dachach, ok. 35-45 stopni, brudzą się znacznie mniej niż moduły montowane pod małym kątem.

brudne panele fotowoltaiczne

Warto zainwestować w moduły bezramkowe DAH Solar. Dzięki technologii Full Screen ograniczającej sedymentacje kurzu i innych zanieczyszczeń wydajność modułu jest do 15% większa niż w przypadku modułów tradycyjnych.

Korzyści wynikających z budowy bezramkowej jest wiele, opisane są tutaj: https://evolive.pl/produkt/modul-pv-dah-solar-dhm-60×10-fs-450w/

 

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Co zrobić kiedy nie mamy modułów Full Screen? Deszcz obmywa moduły z kurzu, nie jest to jednak wystarczające. Zabrudzenia gromadzą się wokół ramy modułu i obniżają ich wydajność. Istnieją sposoby na czyszczenie paneli słonecznych. Są to metody wymagające ręcznego mycia, ale także zautomatyzowane technologie.

 

Robot do mycia paneli fotowoltaicznych

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w miejscach trudnodostępnych takich jak wiaty, szklarnie czy dachy szop używa się automatycznych i półautomatycznych robotów. Sprawdzają się one zwłaszcza przy dużych instalacjach w silnie zapylonym środowisku.

Ciekawym rozwiązaniem może pochwalić się firma Ecoppia, która wdraża do użytku roboty zasilane energią słoneczną. Autonomiczne roboty myją panele fotowoltaiczne w nocy i używają do tego miękkiej mikrofibry, a także powietrza zamiast wody. Są to sprytne urządzenia zaprogramowane w taki sposób by czyściły również swoje własne moduły fotowoltaiczne i ładowały się w czasie, kiedy nie są używane.

robot mycie panelu fotowoltaicznego

 

Szczotki i gąbki (bez mydła)

Firmy zajmujące się konserwacją instalacji fotowoltaicznych odkryły, że stosowanie wody zdemineralizowanej ze szczotką na kółkach lub zamontowaną na pojeździe pozwala im na czyszczenie paneli bez użycia mydła, które pozostawiłoby osad nie tylko zaciemniający panele, ale także przyciągający brud.

Właściciele domów mogą myć swoje panele fotowoltaiczne ręcznie, używając do tego węża ogrodowego i miękkiej gąbki bez dodatku środków czyszczących.

 

Mycie ręczne – czyszczenie paneli PV wodą zdemineralizowaną

Mycie ręczne paneli PV to stary dobry sposób! Z pomocą mogą nam przyjść pewne przyrządy, które ułatwią czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych szczotek, które obracają się podczas usuwania brudu z panelu. Możemy użyć również szczotek wykorzystywanych do mycia szyb naszych samochodów. Ważne jest, by używać szczotek z miękkim włosiem, które nie porysują powierzchni paneli. Im więcej rys na powierzchni modułu tym łatwiej o zabrudzenia. Najlepszym i najbezpieczniejszym środkiem do mycia paneli fotowoltaicznych jest demineralizowana woda. Właśnie tak! Bez kosztownych środków czyszczących! Woda demineralizowana nie pozostawia smug i osadu z kamienia. Należy również pamiętać o odłączeniu instalacji od prądu podczas mycia. Czyszczenie paneli pv wodą zdemineralizowaną w przypadku instalacji gruntowych nie jest problematyczne, ponieważ moduły znajdują się w naszym zasięgu. W przypadku mycia instalacji na dachach należy zadbać o bezpieczeństwo. Nie zalecamy samodzielnego mycia instalacji znajdujących się na wysokości.

Czy to wszystkie metody?

Oczywiście, że nie! Roboty, bezwodne wibracje lub specjalne rozwiązania w zakresie powłok to i tak tylko kilka ze sposobów, o których nie wspomnieliśmy w artykule. Takie rozwiązania są często kosztowne i nadają się do dużych instalacji farmowych, które są poza zasięgiem osób posiadających niewielkie, przydomowe instalacje.

 

Jak ocenić, kiedy nadszedł czas na mycie paneli fotowoltaicznych?

Najskuteczniejszą metodą jest sprawdzenie czy nie mamy spadków wydajności systemu. Istnieją firmy pracujące nad sposobami wykorzystania zaawansowanej technologii do monitorowania stanu paneli słonecznych. Niemniej, oceny czystości paneli fotowoltaicznych możemy także dokonać niezwykle popularną metodą „na oko”.

Nie każdy wie, ale chłodne zimowe powietrze zatrzymuje brud bliżej ziemi. Tego problemu nie ma latem! Jaki z tego wniosek? Po zimie moduły będą zanieczyszczone, więc wiosną należy im się porządna kąpiel! Nie polecamy myć modułów latem, kiedy są gorące. W chłodne wiosenne, ale słoneczne dni moduły również się nagrzewają, nie są to jednak tak wysokie temperatury jak latem. Polecamy myć moduły rankiem lub wczesnym wieczorem.

brudny panel fotowoltaiczny

Źródła

https://ratedpower.com/blog/clean-solar-panels/

https://www.revoltenergy.eu/blog/mycie-paneli-fotowoltaicznych-jak-robic-to-bezpiecznie

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *