Jak zmaksymalizować produkcję z instalacji PV? Moduły bifacjalne

118 Views

Każdy, kto decyduję się na instalację fotowoltaiczną, chce otrzymać jak najwięcej energii elektrycznej z inwestycji. Łatwym sposobem na zwiększenie produkcji prądu jest wybór odpowiednich modułów fotowoltaicznych.

Moduły w technologii bifacjalnej to takie, które poza przednią, posiadają spodnią czynną część modułu, która to produkuje prąd ze światła odbitego. Produkcja ze spodniej części panelu nie wliczana jest do mocy nominalnej. W dodatku konstrukcja wykorzystuje dwie tafle szkła hartowanego (technologia Glass-Glass), dzięki czemu moduł gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co potwierdza Certyfikat TUV klasy A.

„To panele fotowoltaiczne dwustronnie aktywne, oparte na heterozłączu krzemowym o strukturze ogniwa p+-n-n+, wykonane z wewnętrznymi cienkimi warstwami amorficznego krzemu. W tej technologii więcej fotonów dociera do panelu, więc produkowana energia jest większa od uzyskiwanej z paneli tradycyjnych, jednostronnych, nawet o 30%”.

– podręcznik Fotowoltaika publikacja AGH 2021 r.

moduły bifacjalne (3) wkresy

W jaki sposób określić ile światła dana powierzchnia odbije?

Zdolność odbijania światła przez powierzchni określa współczynnik albedo. Im powierzchnia jest jaśniejsza tym lepiej odbija światło i więcej światła trafi do spodniej części modułu.

Rodzaj powierzchni Albedo [%]
Beton suchy 17-27
Łąka zielona 10-20
Trawa zielona 26
Śnieg świeży 75-95
Piasek biały 60
Pole uprawne 15-25

Moduły bifacjalne tylko na farmy?

Utarło się przekonanie, że panele fotowoltaiczne w technologii bifacialnej nadają się tylko na instalacje gruntowe. W praktyce spotyka się instalacje zamontowane też na dachach. Im jaśniejsze pokrycie dachu tym lepszy współczynnik albedo.

moduły bifacjalne (2) spod spodu

Przykład moduły bifaclajnego – Bauer Solar (BS-385-M6HBB-GG) 385 W:

Bauer 385W m6hbb panel solar

 

Brak komentarzy