wallbox stacja ładowania

Masz samochód elektryczny? Czy musisz mieć domową ładowarkę?

Spis treści

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń jakie wiążą się z ociepleniem klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, ograniczamy jedzenie mięsa i… kupujemy elektryczny lub hybrydowy samochód. Samochody zasilane energią elektryczną mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że są ciche, nisko awaryjne, nie emitują spalin oraz w połączeniu z odnawialnym źródłem energii np. fotowoltaiką redukuje się koszty ich ładowania praktycznie do zera. Wymagają jednak częstego ładowania. Coraz częściej spotykamy stacje ładowania pojazdów elektrycznych, nie tylko na stacjach paliw ale również przy galeriach i centrach handlowych. Kierowcy, którzy cenią sobie komfort i wygodę decydują się na inwestycję w domową ładowarka EV do samochodu elektrycznego.

 

Rodzaje samochodów z napędem elektrycznym?

Samochody z napędem elektrycznym możemy podzielić na cztery rodzaje.

HEV (z ang. Hybrid Electric Vehicle) tzw. pełna hybryda charakteryzuje się tym, że może odzyskiwać energię podczas pracy silnika, a także hamowania. Odzyskaną energię pojazd magazynuje w bateriach. Pojazd korzysta z energii elektrycznej podczas jazdy przy niewielkich prędkościach, np. w mieście.

mHEV (z ang. Mild Hybrid Electric Vehicle) zwana też miękką hybrydą, która obniża spalanie w niewielkim stopniu. Podstawową funkcją jest wspomaganie przez silnik elektryczny silnika spalinowego podczas jazdy przy małych prędkościach. Pełni rolę zamiennika dla alternatora i rozrusznika, które wykorzystywane są w samochodach spalinowych.

PHEV (z ang. Plug-in Hybrid Electric Vehicle), czyli auta z silnikiem spalinowym i elektrycznym. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do jeżdżenia w mieście, ponieważ zasięg jazdy tylko na prądzie mieści się w zakresie od 50 km do 90 km w zależności od modelu pojazdu. Nie musimy martwić się czy zabraknie energii elektrycznej i samochód zatrzyma się, w zapasie zawsze mamy silnik spalinowy.

Ostatni wariant to samochody w pełni elektryczne BEV (z ang. Battery Electric Vehicle). Przy tym rozwiązaniu korzystamy tylko z akumulatorów, które możemy naładować na stacjach szybkiego ładowania lub w domu za pomocą ładowarki, np. Wallbox. W zależności od modelu samochody BEV mają zasięg od 200 km do 700 km na jednym ładowaniu.

 

Jakie mamy rodzaje ładowarek EV?

Niezależnie od metody, którą chcemy ładować nasz pojazd, jeżeli wybierzemy sposób oparty na prądzie zmiennym, dodatkowe ograniczenie nakłada na nas OBC (z ang. On Board Charger). Wyróżniamy 4 metody ładowania samochodów elektrycznych.

Pierwszym typem ładowarek są przenośne kable, które wpinamy do gniazda siłowego. Jest to rozwiązanie którego nie polecamy, gdyż ładowarki tego typu nie posiadają żadnych zabezpieczeń, które w przypadku awarii mogłyby uchronić nasz pojazd przed zwarciem elektrycznym i w konsekwencji pożarem.

Druga metoda ładowania różni się od pierwszej dodatkowymi zabezpieczeniami na kablu, znacznie zwiększa to bezpieczeństwo.

Trzecia metoda są to już przydomowe stacje do ładowania Wallbox. Podobnie jak dwie poprzednie metody ładuje nasz samochód prądem zmiennym do 22 kW.

Czwartą metodą, z której możemy skorzystać to stacje szybkiego ładowania, oferują szybkie i bezpieczne ładowanie samochodu prądem stałym, omijając przy tym zabezpieczenie OBC, zasilając bezpośrednio akumulator samochodu. Kupno takiej ładowarki na użytek prywatny wiąże się z dużymi kosztami. Ładowarki DC spotykane są najczęściej na stacjach benzynowych i innych miejscach użyteczności publicznej, przeznaczonych do szybkiego ładowania pojazdów.

Najbezpieczniejszym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem wydaje się więc domowa ładowarka EV do samochodu elektrycznego Wallbox. Zamontowana na ścianie garażu lub wolnostojącym podeście, oferuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Warto zaznaczyć, że koszt takiej ładowarki jest przy dzisiejszych cenach paliw równoważny cenie kilkunastu tankowań do pełna samochodów z silnikiem spalinowym.

 

Domowa ładowarka EV do samochodu elektrycznego hiszpańskiej firmy Wallbox

Ładowarki firmy Wallbox wyróżniają się na tle innych tego typu urządzeń  na rynku. W ofercie są zarówno ładowarki do użytku domowego jak i urządzenia mogące obsłużyć np. pracowników firmy. Domowa ładowarka EV do samochodu elektrycznego Wallbox posiada następujące zalety:

  • Dostosowanie do dostępnej mocy chwilowej instalacji elektrycznej domu, dzięki funkcji Power Boost
  • Funkcję Power Sharing, czyli dzielenie dostępnej mocy pomiędzy wszystkie pojazdy korzystające z ładowarek w tym samym momencie w obrębie danego panelu
  • Ładowarka posiada szereg certyfikatów i funkcji bezpieczeństwa
  • Komunikacja między ładowarką a pojazdem za pomocą aplikacji
  • Regulacja mocy i momentu ładowania– oznacza to, że możemy ustawić godzinę, o której zacznie się ładowanie i tym samym skorzystać z niższej ceny prądu w nocy
  • Zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem.

W ofercie Wallbox są również urządzenia dedykowane przedsiębiorcom. Właściciel może udzielić dostępu do stacji ładowania za pomocą kart RFID lub przy pomocy kodu QR, który jest zsynchronizowany z dedykowaną aplikacją umożliwiającą płatność.

ładowarka do samochodu elektrycznego wallbox
Rys. 1. Domowa ładowarka EV do samochodu elektrycznego Pulsar Plus | 22kW | 3F firmy Wallbox.

Czy potrzebujemy domowej ładowarki do samochodu elektrycznego? 

Jeśli cenimy wygodę i bezpieczeństwo – tak. Wallbox daje wiele możliwości zastosowań przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i jest naszym pierwszym wyborem. W ofercie posiadamy również kompleksową usługę dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznej także w opcji z magazynem energii. Takie rozwiązanie skutecznie obniża rachunki za prąd i staje się TURBO EKOLOGICZNE. Ciekawostką są pojazdy V2G (z ang. Vehicle to Grid), które mogą pełnić funkcję magazynu energii. 

Kiedy potrzebujemy w krótkim czasie naładować nasz pojazd wtedy warto skorzystać ze stacji szybkiego ładowania. Przy codziennym użytkowaniu samochodu elektrycznego wygodniejsze będzie posiadanie domowej ładowarki Wallbox. Dzięki temu, pojazd zostanie naładowany w wybranym przez nas momencie gdy koszt energii elektrycznej jest najniższy czyli w nocy. Optymalnie prądem z własnej  instalacji fotowoltaicznej.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Ostatnio dodane w sklepie

Czytaj również

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *