ile trwa ladowanie samochodu elektrycznego1280px

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji i w domu?

Spis treści

Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie samochodu elektrycznego, jest czas jego ładowania. Kierowcy, którzy są przyzwyczajeni do szybkiego tankowania samochodów z silnikiem spalinowym, mogą być zniechęceni długim czasem ładowania samochodów elektrycznych. Ile czasu będzie potrzeba, aby uzyskać wystarczający zasięg pojazdu? Czas ładowania  samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników, które omówimy w dalszej części artykułu.

 

Od czego zależy czas ładowania auta elektrycznego?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na szybkość ładowania samochodu elektrycznego. Oto kilka najważniejszych:

  • Rodzaj i moc ładowarki. Stacje ładowania prądu stałego (DC) dużo szybciej naładują nasze auto w porównaniu ze stacjami ładowania prądu zmiennego (AC). Im wyższa moc ładowarki, tym krótszy czas ładowania.
  • Pojemność baterii. Im większa pojemność baterii samochodu elektrycznego, tym dłużej zajmuje jej pełne naładowanie. Obecnie akumulatory używane w samochodach elektrycznych mają pojemność od 20 do ponad 100 kWh.
  • Parametry samochodu. Czas ładowania samochodu elektrycznego jest w dużej mierze zależny od ograniczeń konstrukcyjnych pojazdu. Parametry techniczne samochodu obejmują moc ładowarki pokładowej (on board charger). OBC jest to urządzenie zamontowane w samochodzie, które odpowiada za przetwarzanie prądu zmiennego z sieci elektrycznej na prąd stały, który jest wykorzystywany do ładowania baterii samochodu. Moc OBC określa, jak szybko samochód może się ładować. Na przykład, samochód z OBC o mocy 7 kW będzie się ładował prawie dwa razy wolniej niż samochód z OBC o mocy 11 kW.
  • Warunki pogodowe. Szybkość ładowania samochodu elektrycznego zależy od temperatury otoczenia. Najlepsze rezultaty osiąga się w zakresie temperatur od 20 do 25°C. W niskich temperaturach ładowanie samochodu elektrycznego może być wolniejsze, ponieważ bateria jest mniej efektywna. Wiele nowoczesnych samochodów elektrycznych korzysta z różnych systemów ogrzewania baterii, aby zoptymalizować jej wydajność i długowieczność.

 

Ile trwa ładowanie EV?

łądowanie auta elektrycznego w domu nissan leaf
Rys. 1. Ładowanie samochodu elektrycznego w domu (źródło: https://www.carexpert.com.au/car-news/ev-home-charging-what-are-the-options).

Czas ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych jest różny w zależności od typu pojazdu, mocy stacji ładowania oraz pojemności baterii. Najszybsze ładowanie możliwe jest w przypadku szybkich ładowarek DC o mocy wynoszącej od 50 do 350 kW. Takie ładowarki mogą uzupełnić akumulator do 80% w ciągu 30-45 minut. Ładowarki AC są wolniejsze, ale są tańsze i łatwiej dostępne.

 

Tabela 1. Zestawienie czasów ładowania popularnych aut elektrycznych.

Samochód Tesla model 3 Long Range AWD Tesla Model S Plaid Nissan Leaf e+ Toyota RAV4
Rodzaj Pełny elektryk Pełny elektryk Pełny elektryk Hybryda typu plug-in
Pojemność baterii (kWh) 82 102 62 18,1
Maksymalna moc ładowania AC (kW) 11 16,5 6,6 6,6
Czasy ładowania z wykorzystaniem gniazdka 230V oraz najpopularniejszych stacji ładowania
Gniazdo 230V 16 A
(3,7 kW)
25 godz. 30 godz. 19 godz. 5 godz.
Autel MaxiCharger AC Wallbox Socket 1F 7,4 kW 12 godz. 15 godz. 10 godz. 3 godz. **
Wallbox Pulsar Plus AC 3F 11 kW 8 godz. 10 godz. 10 godz.** 3 godz. **
Wallbox Pulsar Plus AC 3F 22 kW 8 godz. ** 7 godz. ** 10 godz.** 3 godz. **
Autel MaxiCharger DC W47-S 47kW * 60 min. 80 min. 60 min.

* czas potrzebny na naładowanie od 20% do 80%
** szybkość ładowania jest ograniczona przez ładowarkę pokładową samochodu.

 

Warto mieć na uwadze, że ładowarki AC o mocach wymienionych w tabeli mogą być wygodnie zamontowane w domu i podłączone do jednofazowej lub trójfazowej instalacji. Dzięki temu użytkownik samochodu może wykorzystywać nocne godziny do ładowania pojazdu. Dodatkowo, korzystanie z ładowarki w domu pozwala generować oszczędności, ponieważ koszt ładowania samochodu jest zdecydowanie niższy niż na publicznej stacji ładowania o czym pisaliśmy w naszym artykule: „Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?”.

 

O czym warto pamiętać ładując samochód elektryczny?

  • Dobór odpowiedniej ładowarki. Dostępnych jest wiele urządzeń pozwalających naładować nasz samochód elektryczny, w tym: ładowarki domowe, ładowarki publiczne oraz szybkie ładowarki DC. Wybór urządzenia zależy od rodzaju samochodu elektrycznego, pojemności baterii oraz dostępności gniazdka elektrycznego.
  • Niedopuszczanie do całkowitego rozładowania akumulatorów. Całkowite rozładowanie jest niekorzystne dla żywotności samych ogniw oraz wydłuża czas potrzebny do ich naładowania.
  • Planowanie ładowania z wyprzedzeniem. Planowanie ładowania z wyprzedzeniem pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której samochód elektryczny nie będzie miał wystarczającego zasięgu na zaplanowaną podróż. Aby zaplanować ładowanie, możesz skorzystać z aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych lub strony internetowej z mapą publicznych stacji.
  • Regularne sprawdzanie stanu baterii. Warto regularnie sprawdzać baterię samochodu elektrycznego, aby upewnić się, że jest ona w dobrym stanie technicznym. W razie problemów należy skontaktować się z serwisem.
  • Ładowanie samochodu w bezpiecznym miejscu. Ładowarki samochodów elektrycznych wytwarzają ciepło, dlatego ważne jest, aby ładować samochód w bezpiecznym miejscu, z dala od materiałów łatwopalnych.

Pamiętając o tych wskazówkach, możesz bezpiecznie i efektywnie ładować swój samochód elektryczny.

 

Podsumowanie

Czas ładowania samochodów elektrycznych jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem pojazdu. W artykule omówiliśmy różne aspekty, które wpływają na szybkość ładowania, takie jak rodzaj i moc ładowarki, pojemność baterii, parametry samochodu oraz warunki pogodowe. Szybkie ładowarki DC pozwalają na znaczne skrócenie czasu ładowania, natomiast ładowarki AC, choć wolniejsze, są tańsze i mniejsze, dzięki czemu mogą być wygodnie zamontowane w domu. Wybór odpowiedniego sposobu ładowania może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania samochodu elektrycznego oraz jego efektywność ekonomiczną.

 

Źródła:

https://evcompare.io/cars/

https://enerad.pl/stacje-ladowania/wiedza/ile-trwa-ladowanie-samochodu-elektrycznego-i-od-czego-zalezy/

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Email

Logowanie

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *